Za nastanak imena Rožaje postoji više tumačenja. Po jednom, kojeg podržava većina tumača, grad je dobio ime po imenu starog utvrđenja „Rogaje”, a francuski putopisac Ami Bue ime Rožaje izvodi iz riječi „rog” po krečnjačkim klikovima koji se nalaze ispod Ganića krša.
Arheološka nalazišta svjedoče, međutim, o ljudskim naseobinama iz prastarih vremena, čak i prije nove ere. Prije dolaska Slovena, ovdje su boravili Iliri i Rimljani. U srednjem vijeku, područje Rožaja i Bihora predstavljalo je središnji dio srednjovjekovne države Raške. Dokaz za to su arheološki nalazi Grac, Gospođin vrh, Gradina, Bačevac, te tumulusi, ostaci crkava i manastira, isposničke pećine, stara groblja, u narodu poznata kao latinska i grčka.
Od 1912. godine, rožajski kraj nalazi se u sastavu države Crne Gore.
Na prisustvo više kultura u različitim periodima praistorije i istorije u rožajskom kraju ukazuju mnogi toponimi, narodna predanja, a posebno mnogi kulturno-istorijski spomenici. U blizini grada , na brdu Brezovici, nalaze se dobro očuvani, ali ne i dovoljno istraženi i izučeni ostaci ilirskog naselja. Brojni su i spomenici materijalne kulture iz srednjeg vijeka i turskog doba. Najznačajniji među njima su:
• Crkva Ružica u Suhom Dolu
• Crkva Gospođin vrh na istoimenoj planini, zadužbina Jelene Anžujske, žene Uroša I Nemanjica
• Kurtagića džamija koju je 1697. godine podigao sultan Murat II
• Kučanska džamija sagrađena 1830. godine
• Ganića Kula sagrađena u prvim godinama XIX vijeka.
U rožajskoj opštini, pored osnovnih, djeluju i dvije srednje škole – Gimnazija i Mješovita srednja škola. U gradu Rožaje, koji se danas razvija kao moderno naselje, uz istovremenu brigu za očuvanje specifičnosti i tradicije. Za organizovanje kulturnog života i kulturnih manifestacija zadužen je Centar za kulturu. Centar, pored ostalog, izdaje časopis „Rožajski zbornik”, organizuje promocije knjiga, likovne izložbe a posebno izložbe slika zavičajnih slikara okupljenih u udruženju „Kula”. U okviru Centra za kulturu nalazi se i narodna biblioteka.
Već gotovo dvije decenije Centar za kulturu svakog marta organizuje renomirani festival dječije pjesme „Zlatna pahulja”.
Tokom zime u gradu se održavaju kulturne, zabavne i turističke manifestacije pod zajedničkim imenom „Vrela zima u brdima”.