Tivat je najmlađa i najmanja opština u Boki Kotorskoj. Kao urbana cjelina svoj značajniji rast i razvoj počeo je tek krajem devetnaestog vijeka. Prostire se na oko 46 km2 i obuhvata mnogobrojna primorska naselja u okolini, a u njemu živi približno 13.000 stanovnika. Veličina i starost ovog prelijepog bokeškog gradića svakako ne umanjuju njegov značaj. Na teritoriji Tivta se nalazi glavni aerodrom na crnogorskom primorju – mjesto gdje svake godine desetine hiljada turista iz čitavog svijeta ima svoj prvi susret sa Crnom Gorom. U samom Tivtu imate nekoliko hotela i dobrih mjesta za provod, veliki broj restorana i kafića, obavezno posjetite Ljetnjikovac Buća i popijte kafu na tivatskoj rivi i tek tada krenite u istraživanje okolnih krajeva koji pružaju mnogo. Od planinskog pješačenja, preko seoskog turizma do posjeta ostrvima i kompletnog morskog doživljaja.
O porijeklu imena Tivat postoje tri različita mišljenja. Prema prvom, naziv Tivat izveden je od imena ilirske kraljice Teute koja je jedno vrijeme imala svoju prijestonicu u Risnu, a možda i ljetnikovce u blizini današnjeg Tivta. Po drugom mišljenju naziv bi mogao biti izveden od imena hrišćanskih svetaca kao što su sanctus Theodorus, Theodosius, Theodotus, Theodulus ili srednjovjekovnog (XII v.) Theudo, Teodo. Treće mišljenje iznijeto je vrlo kratko i bez većih obrazloženja. Po tom mišljenju naziv potiče od keltske riječi „touto” što znači grad.
U istoriji Boke Kotorske jasno se izdvajaju sljedeće epohe: ilirska, rimsko-vizantijaska, srpska, mletačko-turska i austrijska. Obale tivatskog zaliva prošle su kroz sve ove epohe o čemu svjedoče kako mnogi arheološki nalazi, tako i postojeći spomenici stare arhitekture kao i pisani istorijski izvori. Za ilirski period koji se završava 168-7. godine p.n.e. propašću ilirske države imamo mali broj arheoloških nalaza. Rimski period je znatno bogatiji. U starijoj literaturi navođeno je mišljenje da se u predjelu Bobovišta (današnje Kalardovo) nalazio neki stari grad. Pomišljalo se da se na tom mjestu nalazio i stari Akruvijum (Acruvium). Takva mišljenja postoje i danas, ali se ne vezuju uvijek za Bobovište nego i za druge lokalitete u bližoj ili daljoj okolini Tivta. Period srpske vladavine počinje u Kotoru krajem 1185. godine. Od tada pa sve do 1370. godine Kotor i njegov distrikt nalaze se u okvirima srpske srednjovjekovne države Nemanjića. U XIII v. na Prevlaci kod Tivta, Sv. Sava, kad je pristupio osnivanju srpske crkve, postavio je stolicu zetskog episkopa i tu na ostacima benediktinskog manastira sagrađen je manastir posvećen Sv. arhanđelu Mihailu. Godine 1420. Mletačka Republika je zauzela kotorski distrikt, kao i poluostrvo Luštica zajedno sa Prevlakom. Period od dolaska Mletaka pa do kraja XVIII v. karakterišu česti sukobi između njih i Turaka. Veoma značajnu prekretnicu u istoriji Boke Kotorske predstavljao je pad Mletačke Republike 1797. godine. Tada počinje jedan duži period od skoro dvadeset godina u kojem su se na teritoriji Boke smjenjivale razne tuđe vlasti dok najzad 1814. godine nije došla Austrija da tu i ostane do svog sloma 1918. godine. Tivat se kao grad počeo razvijati tek krajem XIX v. kad je osnovana vojno pomorska luka Arsenal. Do izgradnje Arsenala zemljišni posjedi u Tivtu su uglavnom bili u rukama feudalne vlastele Prčnja, Perasta, Dobrote i Kotora. Danas je Tivat moderan grad orijentisan na razvoj turizma kao prioritetne djelatnosti.
INSTITUCIJE KULTUREJU „Centar za kulturu” Tivat, Ul.Nikole Djurkovića b.b.
Centrala – 032 674 587,
Uprava – 032 674 590,
Biblioteka – 032 674 588,
Galerija 032/674-591
E-mail: czk-tivat@t-com.me www.czktivat.me.
Montenegro Tourist Service vaš pouzdan partner već 15+ godina.