Budva je jedno od najstarijih naselja na Jadranu. Legenda, koja svoju potvrdu ima u mnogim grčkim mitovima, kaže da je Budvu osnovao Kadmo, sin feničanskog kralja Agenora. Protjeran iz Tebe, stigao je u ove krajeve na volovskoj zaprezi i osnovao Budvu.
Usponi velikih mediteranskih kultura obilježili su duh ovog grada, koji se osjeća i danas, kada je Budva izrasla u jedinstveni turistički biser ovog dijela Jadrana. Kao turistička destinacija ovaj grad je poznat od davnina – prvi turisti su ovdje stigli još 1923. godine, a danas Budvu često nazivaju i „metropolom turizma” jer je najposjećenija destinacija u Crnoj Gori i jedna od najpoznatijih na Jadranu. Ono što privlači ljude i dovodi ih u Budvu je prije svega nešto što je priroda darovala ovom kraju – ljepotu sunca, mora i bisernih plaža u podnožju gorostasnih planina. Tu su takođe dva ribarska naselja, Rafailovići i Bečići, koja svojim lijepim plažama i tihim noćima ovom djelu Jadrana daju romantičnu notu.
Panoramom budvanske rivijere rasprostranjeni su slikoviti, prirodnim ljepotama prožeti gradići koji ovom dijelu obale daju neponovljivu draž. Izdvajaju se Sveti Stefan , Pržno i Petrovac. Velika vrijednost Budve je i njeno kulturno-istorijsko nasleđe: brojni spomenici, iskopine, tvrđave, manastiri i crkve.
U bogatstvu reljefnih oblika, specifičnom tlu i podneblju, rasprostire se bujna vegetacija kao izrazita suprotnost krševitom zaleđu. Kulturne biljke sredozemnog podneblja su veoma rasprostranjene. Budvanska rivijera je poznata po maslinama čije ulje i plod daju posebnu draž morskim specijalitetima. A tu su i vinova loza i smokva. Pored čempresa kojima je najbogatija, obala je puna: mandarina, limunova, pomorandži i narova. U parkovima i oko kuća odavno su se odomaćili lijanderi, palme i porodice mimoza.
Po fauni ovaj se kraj ne razlikuje od susjednih djelova crnogorskog primorja. Od divljači prisutni su zec, lisica, kuna, lasica, vidra i divlja svinja. Ptičji svijet je takođe bogat i raznovrstan. Sve ptičje vrste i divljač pod određenim su režimom zaštite. Budva je prema pučini mora otvorena u njegovom najjužnijem, najtoplijem i najdubljem dijelu. Stjenovito dno, kakvo je najčešće pred budvanskom rivijerom, bogato je biljnim i životinjskim svijetom. Ono je obraslo zelenim, mrkim i crvenim algama u čijem gustom spletu žive mnoge vrste riba koje tu tragaju za hranom: cipal, ušata, pirka, špar i salpa. Uz kamen se drže: zubatac, brancin, škarpina, orada, arbun, šarag. U jatima po površini kreću se iglice, lokarde i gof. Osim ovih navedenih, u našem moru živi još preko 300 vrsta i podvrsta ribe. Česte su i hobotnice, sipe, lignje i najvrijedniji stanovnik Jadrana – jastog. Od školjki tu su dagnje, ostrige i prstaci.
Ponuda u budvanskim restoranima je veoma raznovrsna. Dominantna je mediteranska i crnogorska nacionalna kuhinja. Naravno u prvom planu su morski specijaliteti uz koje su nezaobilazni masline i vino.
Turistički sadržaj ovog grada obogaćuju i tradicionalne manifestacije kulture, zabave i nauke. Posebna priča je noćni život po kojem je Budva takođe poznata, njene ulice i trgovi žive do duboko u noć i ako se prepustite budvanskoj večeri i krenete za ritmom koji vam srce diktira i sigurno će vam se dogoditi sjajna zabava. Na kraju tu je i tradicionalno gostoprimstvo koje će vaš boravak ovdje učiniti još ugodnijim.
Grad teatar je jedna od manifestacija po kojoj je Budva prepoznatljiva na prostorima bivše Jugoslavije i u Evropi, a osnovan je sa ciljem da poboljša turističku ponudu.
Ljubitelji pozorišta, koncerata, književnih večeri, kako poznatih tako i književnika koji treba da se afirmišu, likovne i muzičke umjetnosti, mogu uživati u raznovrsnosti programa koji traje od sredine jula do kraja avgusta.
Krajem juna međunarodni muzički festival „Pjesma Mediterana“ okuplja brojna poznata imena iz svijeta muzike, od kojih većinu tokom čitavog ljeta možete sresti u metropoli turizma, a održava se tri noći na Trgu Slikara ispred zidina Starog grada. Pored takmičarskog dijela domaćih i stranih izvođača u mediteranskoj i pop muzici, u revijalnom dijelu se predstavljaju svjetski poznata imena iz svijeta muzike i mode.
Davne 1983. godine osnovana je ženska vokalna grupa „Harmonija“ koja je aktivna i danas. Harmonija je 1994. godine izdala audio kasetu, a sredinom 2001. godine i CD pod nazivom „More ljubavi“.
Gradska muzika osnovana je 1906. godine i uz povremene pauze u radu i danas je jedno od glavnih obilježja grada Budve.
Spomenici kulture (crkve, manastiri, tvrđave) svjedoci su prošlosti ovog kraja i još jedna u nizu atrakcija. Tu je i jedan od najznačajnijih pravno-istorijskih akata u Crnoj Gori – sredovjekovni Statut Budve. Saznaćete nešto više o njima, ako izaberete neku od opcija ponuđenih na ovoj strani.
Otvaranje prve adekvatne muzejske zgrade (Muzej grada Budve – 2003.godine.) i, kako se, takođe, sa nadom očekuje, osposobljavanje i otvaranje Arheološkog muzeja, je od vanrednog kulturnog i naučnog interesa za grad Budvu, Crnu Goru i šire.
Fundus Moderne galerije broji 218 slika, crteža, akvarela, gravira i skulptura, koji su se, najvećim djelom, putem poklona, našli u njenim zbirkama. Među njima, je najvrijednija jedinstvena kolekcija Savremeni ekspresionisti. U njoj posebno mjesto zauzimaju platna Šveđanina Lindstro, a i Japanca Tabuchia. Ova rijetka kolekcija poklonjena je budvanskoj Modernoj galeriji zaslugom njenog dugogodišnjeg rukovodioca Jovana Ivanovića i bračnog para istaknutih slikara Ljubinke i Bate Mihailović. Galerija raspolaže sa dva prostora predviđena za izlagačku djelatnost od kojih je jedan veći, površine 14m x 7m , jako interesantan i pogodan za raznovrsne pa i one najzahtjevnije postavke, i drugi, manji 5m x 7m.
Montenegro Tourist Service vaš pouzdan partner već 15+ godina.